چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

سایز دقیق‌ شما چند است؟ دانستن سایز دقیق و درست مهم‌ترین مورد در انتخاب لباس است. مهم است لباسی را که انتخاب می‌کنید روی اندام‌تان بنشیند؛ یعنی نه گشاد باشد که به تن‌تان زار بزند و نه آنقدر تنگ باشد که در آن لباس احساس راحتی نداشته باشید. مهم‌ترین جایی که همین ندانستن سایز گیرتان می‌اندازد خرید کردن از فروشگاه‌هایی است که امکان پرو لباس ندارند. زمانی را تصور کنید که یک‌سفربه کشوری خارجی در پیش دارید و اطرافیان به شما پیشنهاد خرید لباس یا کفش به عنوان سوغات داده‌اند و شما هم استانداردهای درست لباس و کفش آن کشور را نمی‌دانید!
 
همیشه هم که نمی‌شود به چشم‌هایتان اعتماد و سایزها را چشمی انتخاب کنید، چرا که امکانی برای تعویض لباس وجود ندارد! ما در این گزارش سایزهای استاندارد بانوان و آقایان را به شما معرفی کرده‌ایم. همچنین اندازه‌های استاندارد قسمت‌های مختلف اندام شما در این گزارش به صورت جدول آمده تا به راحتی از آن استفاده کنید.

چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

در خرید اقلامی همچون پوشاك علاوه بر بحث سلیقه، موضوع مناسب بودن اندازه آن نیز مطرح می شود كه خود مشكلی مضاعف است. بنابراین بهترین و كم دردسرترین كار، خرید اقلامی غیرپوشاكی به عنوان سوغات سفر است. حال اگر با وجود این موارد همچنان بر خرید پوشاك برای خانواده و یا دوستان خود اصرار می ورزید و یا سفارشی را از سوی آنها دریافت كرده اید، گرفتن سایز فرد چندان كافی نیست زیرا سایز لباس ها معمولاً با توجه به برش و دوخت خیاط آنها متفاوت است، البته در صورتی كه لباسی در سیستمی استاندارد دوخته شده باشد، عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس با در نظر گرفتن تمامی موارد اندازه گیری فرد و تناسب موجود بین اعضای بدن او زده شده است.
 
برای گرفتن سایز درست یادتان باشد:
– حتما لباسی نازک بپوشید.
– غذا و آب زیادی نخورید.
– از مترهای استاندارد استفاده کنید.
– از یک فرد دقیق و منصف کمک بگیرید.
و در نهایت اینکه صاف بایستید، شانه‌ها را به عقب بدهید. گردن صاف و کمر در راستای بدن‌ باشد تا شکم‌تان هم آویزان نباشد!
برای خرید لباس نیز اگرچه اندازه گیری بدن بهترین و مطمئن ترین راه است ولی در صورت نداشتن فرصت كافی برای این منظور، می توانید یكی از لباس هایی كه از هر نظر برای فرد مورد نظر مناسب است را انتخاب كرده و با خود ببرید و یا آنكه اندازه آن را با جزئیات كامل در دفترچه ای یادداشت كرده و همراه داشته باشید. این كار در مورد شلوارها بسیار نتیجه بخش است. لازم به ذكر است كه متفاوت بودن عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس های مناسب یك فرد همیشه نیز حاصل عدم رعایت استاندارد دوخت نیست بلكه در برخی موارد همین تفاوت خود براساس استانداردی جهانی است.
به عنوان مثال در یك سیستم قانونمند سایزبندی پوشاك در جهان، شماره گذاری سایزها به سه طریق صورت می گیرد:
۱) سیستم آمریكایی
۲) سیستم اروپایی
۳) سیستم انگلیسی.
به این ترتیب كه سایز یك لباس در هر یك از سیستم ها با عددی متفاوت با دیگری بر روی برچسب به نمایش گذاشته می شود. به عنوان نمونه پیراهن و بلوزی كه در سیستم اروپایی سایز ۳۸برچسب خورده است، در سیستم آمریكایی با عدد ۸و در سیستم انگلیسی با عدد ۱۰نشان داده می شود و یا اینكه كفش شماره ۴۰در سیستم اروپایی در سیستم آمریكایی عدد ۷برای آقایان و عدد ۸برای خانم ها و در سیستم انگلیسی عدد ۵/۶برچسب می خورد.
ـ نكته: ذكر این نكته ضروری است كه سیستم سایزبندی استاندارد در كشور ما نیز با سیستم اروپایی مطابقت می كند.
جالب توجه آنكه برخی از افراد به خصوص خانم ها با توجه به عدم تناسب نیمه پایینی و نیم تنه بالایی بدنشان نمی توانند از یك سایز واحد برای یك لباس كامل استفاده كنند لذا مجبور هستند سایز بالاتنه را متفاوت تر و در اغلب اوقات كوچكتر از سایز لباس برای نیمه پایینی بدن تهیه كنند.
ـ توضیح: علاوه بر استانداردها برخی از كارخانه های حتی معروف دنیا نیز به جهت نحوه برش خاص لباس را كمی بزرگتر و یا كوچكتر از حد استاندارد می دوزند كه شناخت آن مارك و خصوصیات دوخت آنها می تواند شما را برای انتخاب لباسی مناسب كمك كند.